RF292AJG
Mfr.Part #
RF292AJG
Description
CONN 2.92MM J FOR CABLES
Stock
23
In Stock :
23
Impedance :
50Ohm
Termination Method :
JACK SCREW
Frequency - Max :
40 GHz
Operating Temperature :
-65°C ~ 165°C
Solder
Contact Plating :
Insertion Loss :
Contact Material :
Connector Style :
2.92mm
Orientation :
Straight
Gender :
MALE/FEMALE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Jack, Female Socket
Voltage Rating :
250 V
Body Orientation :
Datasheets
RF292AJG
Bulgin RF292AJG
Jack, Female Socket Threaded 50Ohm Bulk 2.92mm Solder 1 Port Polyetherimide (PEI) -65°C ~ 165°C