RF292AJA
Mfr.Part #
RF292AJA
Description
CONN 2.92MM J FOR CABLES
Stock
26
In Stock :
26
Impedance :
50Ohm
1
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Gender :
MALE/FEMALE
Operating Temperature :
-65°C ~ 165°C
Connector Style :
2.92mm
Mounting Feature :
Connector Type :
Jack, Female Socket
Cable Group :
Body Orientation :
Straight
Contact Plating :
Voltage Rating :
250 V
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination Method :
JACK SCREW
Center Contact Plating :
Frequency - Max :
40 GHz
Datasheets
RF292AJA
Bulgin RF292AJA
Jack, Female Socket Threaded 50Ohm Bulk 2.92mm Solder 1 Port Polyetherimide (PEI) -65°C ~ 165°C