RF292A4PAAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RF292A4PAAC
Manufacturer
Bulgin
Description
CONN 2.92MM P FLNG MNT 4HOLE
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Ingress Protection :
Product Category :
RF Connectors / Coaxial Connectors
Body Finish :
Subcategory :
RF Interconnects
Base Product Number :
RF292
Housing Color :
Silver
Frequency - Max :
40 GHz
Cable Group :
Includes :
Connector Type :
Plug, Male Pin
Voltage Rating :
250 V
Packaging :
Bulk
Series :
Connector Style :
2.92mm
Orientation :
Straight
Dielectric Material :
Polyetherimide (PEI)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Center Contact Plating :
Mounting Feature :
Flange
Insertion Loss :
Center Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Number of Ports :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Shield Termination :
Solder
Contact Termination :
Solder
Fastening Type :
Threaded
Impedance :
50Ohm
Package :
Bulk
Features :
Body Material :
Stainless Steel
Product Type :
Mating Cycles :
500
Brand :
Datasheets
RF292A4PAAC
Bulgin RF292A4PAAC
Plug, Male Pin Threaded 50Ohm Bulk 2.92mm Solder 1 Port Polyetherimide (PEI) -40°C ~ 85°C