RF292A4JCCC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RF292A4JCCC
Manufacturer
Bulgin
Description
CONN 2.92MM J FLNG MNT 4HOLE
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Subcategory :
RF Interconnects
Voltage Rating :
250 V
Product Category :
RF Connectors / Coaxial Connectors
Body Finish :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Insertion Loss :
Cable Group :
Ingress Protection :
Packaging :
Bulk
Features :
Mating Cycles :
500
Fastening Type :
Threaded
Center Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Contact Termination :
Solder
Frequency - Max :
40 GHz
Dielectric Material :
Polyetherimide (PEI)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Includes :
Impedance :
50Ohm
Mounting Feature :
Flange
Shield Termination :
Solder
Housing Color :
Silver
Center Contact Plating :
Orientation :
Straight
Package :
Bulk
Connector Type :
Jack, Female Socket
Brand :
Body Material :
Stainless Steel
Connector Style :
2.92mm
Series :
Product Status :
Active
Number of Ports :
1
Base Product Number :
RF292
Product Type :
Datasheets
RF292A4JCCC
Bulgin RF292A4JCCC
Jack, Female Socket Threaded 50Ohm Bulk 2.92mm Solder 1 Port Polyetherimide (PEI) -40°C ~ 85°C