RF292A4JAAB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RF292A4JAAB
Manufacturer
Bulgin
Description
CONN 2.92MM J FLNG MNT 4HOLE
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Product Type :
RF Connectors / Coaxial Connectors
Housing Color :
Silver
Product Status :
Active
Base Product Number :
RF292
Body Finish :
Shield Termination :
Solder
Impedance :
50Ohm
Features :
Product Category :
Center Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Connector Type :
Jack, Female Socket
Mating Cycles :
500
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Stainless Steel
Includes :
Orientation :
Straight
Voltage Rating :
250 V
Center Contact Plating :
Insertion Loss :
Brand :
Series :
Ingress Protection :
Subcategory :
RF Interconnects
Cable Group :
Contact Termination :
Solder
Dielectric Material :
Polyetherimide (PEI)
Mounting Feature :
Flange
Number of Ports :
1
Connector Style :
2.92mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package :
Bulk
Frequency - Max :
40 GHz
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Datasheets
RF292A4JAAB
Bulgin RF292A4JAAB
Jack, Female Socket Threaded 50Ohm Bulk 2.92mm Solder 1 Port Polyetherimide (PEI) -40°C ~ 85°C