RF21N470J251CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RF21N470J251CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 47PF 250V NPO 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product :
RF Microwave / High Q
Ratings :
Length :
2 mm
Subcategory :
Capacitors
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Voltage - Rated :
250V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Type :
Ceramic Capacitors
Series :
RF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
±5%
Width :
1.25 mm
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Class :
Class 1
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Height :
0.85 mm
Lead Style :
Walsin
Type :
Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Failure Rate :
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Packaging :
MouseReel
Brand :
Walsin
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.037" (0.95mm)
Dielectric :
C0G (NP0)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Termination :
Standard
Capacitance :
47 pF
Datasheets
RF21N470J251CT
Walsin Technology RF21N470J251CT
RF 47 pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
RF21N470J251CT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G, NP0.
RF21N470J251CT Features
a size/dimension of 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)