RF21N0R8A251CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RF21N0R8A251CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.8PF 250V NPO 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Capacitance :
0.8 pF
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.037" (0.95mm)
Lead Style :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product :
RF Microwave / High Q
Walsin
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Brand :
Walsin
Dielectric :
C0G (NP0)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Tolerance :
±0.05pF
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Termination :
Standard
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Series :
RF
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Height :
0.85 mm
Class :
Class 1
Voltage - Rated :
250V
Type :
Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Packaging :
Reel
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
2 mm
Width :
1.25 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Capacitors
Datasheets
RF21N0R8A251CT
Walsin Technology RF21N0R8A251CT
RF 0.8 pF 250V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G, NP0 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
RF21N0R8A251CT Overview
Ceramic capacitor is 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0.
RF21N0R8A251CT Features
a size/dimension of 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)