RF200PF1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RF200PF1
Manufacturer
Synapse Wireless
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MOD 802.15.4 TRC ANT TH
Manufacturer :
Synapse Wireless
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Packaging :
Tray
Operating Supply Voltage :
3.6V
Antenna Type :
Integrated, Trace
Interface :
I2C, SPI, UART
RF Family/Standard :
Serial Interfaces :
I2C, JTAG, SPI, UART
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Sensitivity :
-103dBm
Max Operating Temperature :
85°C
Sensitivity (dBm) :
-103 dBm
Package / Case :
Module
Radiation Hardening :
No
Modulation :
DSSS, O-QPSK
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Transmitting :
80mA
Number of Pins :
24
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Data Rate :
2Mbps
Memory Size :
128kB Flash 58kB RAM
Max Output Current :
80mA
Published :
Frequency :
2.4GHz
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SNAP® RF Engine®
Mounting Type :
Through Hole
Power - Output :
15dBm
Current - Receiving :
20mA
Datasheets
RF200PF1
Synapse Wireless RF200PF1
2.4GHz 802.15.4 -40°C~85°C 2.7V~3.6V I2C, JTAG, SPI, UART Tray Integrated, Trace 2Mbps 15dBm -103dBm Module
RF200PF1 Overview
As far as RF Transceiver' mounting is concerned, Through Hole is adopted.optimized performance is achieved by utilizing the Tray package in this RF Transceiver module.During Transceiver operation, the operating temperature should remain at -40°C~85°C.There are 24 pins used for high power RF Transceiver operation.In the SNAP® RF Engine® family, this part palys an important role in RF Transceiver Module's traget applications.It is possible to supply 2.7V~3.6V volts to the RF Transceiver.RF Transceiver Modules operate with a frequency of 2.4GHz Hz.This Transceiver is widely used in many applications because of its Through Hole mount.
RF200PF1 Features
Tray package
24 pins
2.7V~3.6V volts