RF18N3R0A500CT
Mfr.Part #
RF18N3R0A500CT
Description
MLCC 3PF 50V NPO 0603
Voltage - Rated :
50V
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Microwave Application :
yes
Mounting :
Surface Mount
ECCN (US) :
EAR99
Height :
0.8 mm
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Tolerance :
0.05pF
+ 125 C
Number of Terminals :
2
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Construction :
Flat
Length :
1.6 mm
Product :
RF Microwave / High Q
Voltage :
50VDC
Width :
0.8 mm
Termination Style :
Pad
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance Value :
3pF
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Depth (mm) :
0.8
RoHS Status :
RoHS Compliant
Walsin
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Product Height (mm) :
0.8
Dielectric :
C0G
Product Type :
Ceramic Capacitors
Case Style :
Ceramic Chip
Packaging :
Tape and Reel
Capacitance :
3 pF
Product Status :
Active
Product Length (mm) :
1.6
Datasheets
RF18N3R0A500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology RF18N3R0A500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:50VDC, Type:Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603, RF18N3R0A500CT pinout, RF18N3R0A500CT datasheet PDF, RF18N3R0A500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology RF18N3R0A500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology RF18N3R0A500CT
RF 3 pF 50V Ceramic Capacitor 0.05pF C0G, NP0 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603