RF03N6R2B500CT
Mfr.Part #
RF03N6R2B500CT
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 6.2PF 50V NPO 0201
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Dielectric :
C0G (NP0)
Dielectric Material :
Ceramic
Subcategory :
Capacitors
Failure Rate :
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Height - Seated (Max) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Lead Spacing :
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Type :
Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Tolerance :
±0.1pF
Product Status :
Active
Product :
RF Microwave / High Q
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Termination :
Standard
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
RF
Height :
0.3 mm
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Ratings :
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Capacitance :
6.2 pF
Packaging :
MouseReel
RoHS :
Details
Lead Style :
Width :
0.3 mm
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Length :
0.6 mm
Brand :
Walsin
Voltage - Rated :
50V
Walsin
Class :
Class 1
Datasheets
RF03N6R2B500CT
Walsin Technology RF03N6R2B500CT
RF 6.2 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)