RCI003D12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCI003D12V
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Operate Time :
20ms
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
10A
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Coil Resistance :
90Ohm
Packaging :
Bulk
Switching Voltage :
250VAC 250VDC -Max
Operating Temperature :
-40°C~55°C
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Series :
RCI
Mounting Type :
Socketable
Must Release Voltage :
1.2VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Current :
133mA
Must Operate Voltage :
9.6VDC