RCI002D24V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCI002D24V
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Must Operate Voltage :
19.2VDC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Coil Resistance :
360Ohm
Mounting Type :
Socketable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Coil Type :
Non Latching
Series :
RCI
Coil Current :
66.7mA
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Must Release Voltage :
2.4VDC
Contact Rating (Current) :
10A
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operate Time :
20ms
Operating Temperature :
-40°C~55°C
Coil Voltage :
24VDC
Feature :
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Packaging :
Bulk
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Switching Voltage :
250VAC 250VDC -Max