RC16M23N
Mfr.Part #
RC16M23N
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN SOCKET 16-20AWG GOLD CRIMP
Stock
415
In Stock :
415
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Multi Purpose
Contact Termination :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin or Socket :
Socket
Wire Gauge (Max) :
20 AWG
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Gender :
FEMALE
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Mount :
CABLE
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
13A