RC14M25K
Mfr.Part #
RC14M25K
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN SOCKET 14AWG GOLD CRIMP
Stock
262
In Stock :
262
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Multi Purpose
Length :
18.2mm
Wire Gauge :
14 AWG
Plating :
Gold
Current Rating :
15A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
14 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
FEMALE
Pin or Socket :
Socket
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Wire/Cable Gauge :
14 AWG