RC14JB100K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC14JB100K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
1334 ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Lead Length :
30mm
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
RC
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
Composition :
Carbon Composition
Diameter :
2.4mm
Mount :
Axial, Through Hole
Number of Terminations :
2
Resistance :
100kOhm
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
RC14JB100K
Stackpole Electronics, Inc. RC14JB100K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 100kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Composition,