RC0603DR-07105RL
Mfr.Part #
RC0603DR-07105RL
Description
RES 105 OHM 0.5% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
105Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
558.8μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
100mW
RECTANGULAR
Working Voltage :
75V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Published :
Datasheets
RC0603DR-07105RL
YAGEO RC0603DR-07105RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 105Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C