RC0603DR-07100RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC0603DR-07100RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.5%
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Factory Lead Time :
33 Weeks
Working Voltage :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Composition :
Thick Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
100Ohm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
RC
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Max Power Dissipation :
100mW
Height :
558.8μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RC0603DR-07100RL
YAGEO RC0603DR-07100RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 100Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C