RB14CE1100
Mfr.Part #
RB14CE1100
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Series :
RB1, LAMB
Body Height :
16.9926mm
Actuator Length :
0.234 inch
Actuator Material :
Polyamide
Switch Function :
On-Off-Mom
Body Length or Diameter :
29.6926mm
Electrical Life :
10,000 Cycles
Surface Mount :
No
Body Breadth :
10.8966 mm
Contact Function :
ON-OFF-(ON)
Actuator Marking :
No Marking
Voltage - Rated AC :
125V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Resistance :
0.02mOhm
Contact Current(AC)-Max :
16A
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
End Contact Material :
Copper
Circuit :
SPDT
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
Operating Temperature :
-20°C~65°C
Contact (AC) Max Rating R Load :
16A@250VAC
Published :
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
End Contact Plating :
Silver
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length - Termination :
0.433 inch
Center Contact Plating :
Silver
Insulation Material :
Polyamide
Current Rating (Amps) :
16A AC
ECCN Code :
EAR99
Center Contact Material :
Copper
Color - Actuator/Cap :
Black
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)