RB141C1100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RB141C1100
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Circuit :
SPST
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Panel, Snap in
Contact (AC) Max Rating R Load :
16A@250VAC
Length - Termination :
0.394 inch
Voltage - Rated AC :
125V
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Orientation :
Straight
Body Height :
16.6878mm
Actuator Material :
Polyamide
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Switch Function :
On-Off
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Contact Plating :
Silver
Color - Actuator/Cap :
Black
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Contact Current(AC)-Max :
16A
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Length :
0.343 inch
Factory Lead Time :
9 Weeks
Body Length or Diameter :
26.6954mm
Published :
Contact Material :
Copper
Electrical Life :
10,000 Cycles
Body Breadth :
10.8966 mm
Contact Resistance :
35mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Function :
Off-On
Packaging :
Bulk
Series :
RB1, LAMB
Current Rating :
15A
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Termination :
Quick Connect
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Current Rating (Amps) :
15A AC
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Actuator Type :
Concave (Curved)
Ratings :
IP54
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
Operating Temperature :
-20°C~65°C