RB145E1100
Mfr.Part #
RB145E1100
Description
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
Stock
50
In Stock :
50
Current Rating (Amps) :
16A AC
Voltage - Rated AC :
125V
Circuit :
SPDT
Operating Temperature :
-20°C~65°C
Series :
RB1, LAMB
Bulk
Insulation Material :
Polyamide
End Contact Material :
Current Rating :
16A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Body Height :
16.9926mm
Body Breadth :
10.8966 mm
Published :
2011
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Illumination Type :
Illuminated
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
End Contact Plating :
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Switch Function :
On-Off-On
Actuator Length :
0.234 inch
Contact Current Rating :
16A
Contact Resistance :
0.02mOhm
Center Contact Material :
Length - Termination :
0.433 inch
Body Length or Diameter :
29.6926mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
16A@250VAC
Factory Lead Time :
11 Weeks
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 11.00mm