RB145C1100
Mfr.Part #
RB145C1100
Description
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V
Body Length or Diameter :
27.2034mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
16A@250VAC
Actuator Length :
0.231 inch
End Contact Plating :
Silver
Current Rating (Amps) :
15A AC
Concave (Curved)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Height :
16.6878mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Contact Current(AC)-Max :
16A
Contact Resistance :
0.035mOhm
Circuit :
SPDT
Body Breadth :
10.8966 mm
ROCKER SWITCH
Insulation Material :
Polyamide
Switch Function :
On-Off-On
ECCN Code :
EAR99
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Terminal Material :
Operating Temperature :
-20°C~65°C
Voltage - Rated AC :
125V
Color - Actuator/Cap :
Black
Center Contact Material :
Current Rating :
15A
Factory Lead Time :
9 Weeks
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
End Contact Material :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Center Contact Plating :
Length - Termination :
0.394 inch
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 11.00mm