RB144D1100
Mfr.Part #
RB144D1100
Description
SWITCH ROCKER SPST-NO 20A 125V
Product Category :
Insulation Material :
Polyamide
End Contact Material :
Length - Termination :
0.394 inch
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Resistance :
0.02mOhm
Body Height :
18.9992mm
Actuator Length :
0.335 inch
Current Rating :
20A
Circuit :
SPST-NO
Series :
RB1, LAMB
No Marking
Contact Function :
OFF-(ON)
Contact Current(AC)-Max :
16A
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Actuator Type :
Concave (Curved)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Center Contact Material :
Copper
Switch Function :
Off-Mom
Factory Lead Time :
11 Weeks
End Contact Plating :
Silver
Body Length or Diameter :
29.3878mm
Contact (AC) Max Power Rating R Load :
0.75HP@250VAC
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Throw Configuration :
SPST
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
20A AC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Breadth :
10.8966 mm
Operating Temperature :
-20°C~65°C
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Contact Current Rating :
20A
Contact (AC) Max Rating R Load :
16A@250VAC