RB143C1100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RB143C1100
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Body Length or Diameter :
27.2034mm
Actuator Material :
Polyamide
Contact Resistance :
0.035mOhm
Length - Termination :
0.394 inch
ECCN Code :
EAR99
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
Series :
RB1, LAMB
Surface Mount :
No
Center Contact Plating :
Silver
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Body Height :
16.6878mm
Published :
Contact Current(AC)-Max :
16A
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Switch Function :
On-On
Insulation Material :
Polyamide
Body Breadth :
10.8966 mm
Terminal Material :
Copper
End Contact Plating :
Silver
Voltage - Rated AC :
125V
Circuit :
SPDT
Actuator Length :
0.343 inch
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Color - Actuator/Cap :
Black
Contact (AC) Max Rating R Load :
16A@250VAC
Actuator Type :
Concave (Curved)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Electrical Life :
10,000 Cycles
End Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-20°C~65°C
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Current Rating (Amps) :
15A AC