RB141D1100
Mfr.Part #
RB141D1100
Description
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V
Copper
Length - Termination :
0.394 inch
Voltage - Rated AC :
125V
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Copper
Actuator Marking :
No Marking
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Actuator Length :
0.335 inch
Contact Current(AC)-Max :
16A
Body Breadth :
10.8966 mm
Actuator Type :
Concave (Curved)
Contact Resistance :
0.02mOhm
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
Published :
Body Length or Diameter :
29.3878mm
Contact (AC) Max Power Rating R Load :
0.75HP@250VAC
Color - Actuator/Cap :
Black
Actuator Material :
Polyamide
Contact (AC) Max Rating R Load :
16A@250VAC
Operating Temperature :
-20°C~65°C
Current Rating (Amps) :
20A AC
Silver
Surface Mount :
No
Contact Function :
Off-On
Body Height :
18.9992mm