RB141D1021-126
Mfr.Part #
RB141D1021-126
Description
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V
Current Rating (Amps) :
20A AC
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Body Length or Diameter :
27.0002mm
Actuator Length :
0.339 inch
Published :
Color - Actuator/Cap :
Amber
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
Actuator Marking :
O -
Body Breadth :
10.8966 mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
ROHS3 Compliant
Illumination Voltage (Nominal) :
125VAC
Body Color :
Black
Voltage - Rated AC :
125V
Contact (AC) Max Rating R Load :
16A@250VAC
Factory Lead Time :
11 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Insulation Material :
Polyamide
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Current(AC)-Max :
16A
Contact Resistance :
0.035mOhm
Operating Temperature :
-20°C~65°C
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)