RB141D1021-116
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RB141D1021-116
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Operating Temperature :
-20°C~65°C
Circuit :
SPST
Body Height :
18.9992mm
Contact (AC) Max Power Rating R Load :
0.75HP@250VAC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Material :
Polyamide
Center Contact Material :
Copper
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Switch Function :
On-Off
Contact Current(AC)-Max :
16A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Center Contact Plating :
Silver
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Illumination Voltage (Nominal) :
125VAC
Contact Function :
Off-On
Body Length or Diameter :
29.3878mm
Length - Termination :
0.394 inch
Contact Resistance :
0.02mOhm
Electrical Life :
10,000 Cycles
Surface Mount :
No
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact (AC) Max Rating R Load :
16A@250VAC
End Contact Plating :
Silver
Actuator Length :
0.335 inch
ECCN Code :
EAR99
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Published :
End Contact Material :
Copper
Body Breadth :
10.8966 mm
Body Color :
Black
Current Rating (Amps) :
20A AC
Voltage - Rated AC :
125V
Packaging :
Bulk
Actuator Material :
Polycarbonate
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Series :
RB1, LAMB
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 11.00mm