R9A06G033VGBA#AC0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R9A06G033VGBA#AC0
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
196-LFBGA
Datasheet
Download
Description
SOC ARM CORTEX RZ/N1S 196PIN
Manufacturer :
Product Category :
Microprocessors
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Pitch :
0.8mm
PWM Channels :
No
Number of Terminations :
196
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.2V
Surface Mount :
yes
Length :
12mm
Series :
RZ/N1S
Display & Interface Controllers :
LCD
Core Processor :
ARM® Cortex®-A7, ARM® Cortex®-M3
Terminal Form :
Ball
DMA Channels :
yes
Speed :
125MHz, 500MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Cores/Bus Width :
2 Core 32-Bit
Security Features :
AES, ARC4, DES, 3DES, MD5, SHA-1, SHA-224, SHA-256
Package / Case :
196-LFBGA
Ethernet :
10/100/1000Mbps
Number of I/O :
95
RAM Controllers :
DDR2, DDR3
Voltage - I/O :
1.5V 1.8V 2.5V 3.3V
Supply Voltage :
1.15V
Graphics Acceleration :
No
Bit Size :
32
Clock Frequency :
40MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
USB :
USB 2.0 (2)
Terminal Position :
BOTTOM
Has ADC :
Datasheets
R9A06G033VGBA#AC0
Intersil (Renesas Electronics Corporation) R9A06G033VGBA#AC0
0.8mm ARM® Cortex®-A7, ARM® Cortex®-M3 32-bit Microprocessor RZ/N1S Series 1.15V 196-LFBGA
R9A06G033VGBA#AC0 Overview
The embedded microprocessor has been packed in 196-LFBGA for convenient overseas shipping. A CPU with 2 Core 32-Bit cores and width 2 Core 32-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around -40°C~85°C TA is determined. This is a member of the RZ/N1S series. With a core count of ARM® Cortex®-A7, ARM® Cortex®-M3, this CPU is multicore. A CPU with this architecture uses DDR2, DDR3 RAM controllers. The CPU runs at 1.5V 1.8V 2.5V 3.3V when it comes to I/O. uPs/uCs/Peripheral ICs type is MICROCONTROLLER, RISC. Overall, there are 196 terminations. The microprocessor should be turned on and run with a voltage supply of 1.15V volts. This microprocessor has an architecture of 32 bits. There is a maximum supply current of 1.2V in this microprocessor. CPU microprocessor clock frequency is 40MHz. There are 95 input/output (I/O) channels on the CPU that transfer data.