R8A77230D400BG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R8A77230D400BG
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
449-FBGA
Datasheet
Download
Description
IC MCU
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Number of I/O :
162
Interfaces :
I2C/SCI/UART/USB
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Speed :
400MHz
RAM Size :
16K x 8
Core Processor :
SH-4A
Program Memory Type :
ROMless
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Bulk
Package / Case :
449-FBGA
Program Memory Size :
EEPROM Size :
Product Status :
Obsolete
Series :
SuperH® SH7780
Connectivity :
I²C, IrDA, SCI, SSU, USB
Data Bus Width :
32 bit
Supplier Device Package :
449-FBGA (21x21)
Core Size :
32-Bit Single-Core
Peripherals :
DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.1V ~ 1.3V