R8A77230AD400BG#U0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R8A77230AD400BG#U0
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
5 mm x 3.2 mm
Datasheet
Download
Description
IC MCU
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Data Converters :
A/D 4x10b
Height :
1.2 mm
Connectivity :
I²C, IrDA, MMC/SD, UART/USART, USB
Oscillator Type :
External, Internal
Speed :
400MHz
Number of I/O :
170
Width :
3.2 mm
Program Memory Size :
Core Size :
32-Bit
Output Format :
LVPECL
RoHS :
Details
Frequency Stability :
30 PPM
Package :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.15V ~ 1.3V
Supplier Device Package :
449-FBGA (21x21)
Product Type :
Standard Oscillators
RAM Size :
16K x 8
Termination Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Brand :
CTS Electronic Components
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Product Number :
R8A77230
Peripherals :
DMA, LCD, WDT
Frequency :
96 MHz
Product Category :
Standard Clock Oscillators
Series :
654
Program Memory Type :
ROMless
CTS
Length :
5 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Subcategory :
Oscillators
Packaging :
Reel
Product Status :
Last Time Buy
Core Processor :
SH-4A
EEPROM Size :
Package / Case :
5 mm x 3.2 mm
Datasheets
R8A77230AD400BG#U0
Introducing Microcontrollers Intersil (Renesas Electronics Corporation) R8A77230AD400BG#U0 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA), Package / Case:5 mm x 3.2 mm, R8A77230AD400BG#U0 pinout, R8A77230AD400BG#U0 datasheet PDF, R8A77230AD400BG#U0 amp .Beyond Microcontrollers Intersil (Renesas Electronics Corporation) R8A77230AD400BG#U0 ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- ROMless SH-4A 32-Bit Microcontroller 654 Series 96 MHz 5 mm x 3.2 mm
R8A77230AD400BG#U0 Overview
Packaged in a 5 mm x 3.2 mm format, this MCU is available in a compact size. There are 170 I/Os on the Microcontroller. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 32-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called ROMless for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The 654 series includes this electrical component. There is - bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a SH-4A Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. In the case of 96 MHz frequency operation, it can perform efficiently.
R8A77230AD400BG#U0 Features
5 mm x 3.2 mm package