R5F10WLDAFB#50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R5F10WLDAFB#50
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
64-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Speed :
24MHz
PWM Channels :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Length :
10mm
EEPROM Size :
4K x 8
Factory Lead Time :
20 Weeks
Width :
10mm
Connectivity :
I²C, UART/USART
Bit Size :
16
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Peripherals :
DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Program Memory Type :
Flash
Pbfree Code :
yes
Oscillator Type :
Internal
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
64-LQFP
Published :
Program Memory Size :
48KB 48K x 8
Surface Mount :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.6V~5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
64
Clock Frequency :
20MHz
Number of I/O :
42
Pin Count :
64
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage :
3V
Core Size :
16-Bit
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Core Processor :
RL78
Has ADC :
RAM Size :
2K x 8
Data Converter :
A/D 9x10b
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Terminal Pitch :
0.5mm