R5F10WLCAFB#30
Mfr.Part #
R5F10WLCAFB#30
Package / Case
64-LQFP
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP
EEPROM Size :
4K x 8
Pbfree Code :
yes
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Bit Size :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Program Memory Type :
Flash
Terminal Pitch :
0.5mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Core Size :
16-Bit
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Data Converter :
A/D 9x10b
Speed :
24MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Has ADC :
yes
Connectivity :
I²C, UART/USART
Clock Frequency :
20MHz
Number of Terminations :
64
Pin Count :
64
Length :
10mm
Published :
Peripherals :
DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Pins :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.6V~5.5V
Series :
RL78/L13
Terminal Form :
Gull wing
Number of I/O :
42
Package / Case :
64-LQFP
Width :
10mm
Packaging :
Tray
Surface Mount :
Oscillator Type :
Internal
PWM Channels :
DMA Channels :
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage :
3V