R5F10RFCAFP#30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R5F10RFCAFP#30
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
44-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44LQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Speed :
24MHz
DAC Channels :
No
Height Seated (Max) :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount
RAM (bytes) :
Terminal Form :
Gull wing
Surface Mount :
yes
Series :
RL78/L12
Clock Frequency :
20MHz
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
Core Size :
16-Bit
Has ADC :
yes
Width :
10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.6V~5.5V
Supply Voltage :
3V
Additional Feature :
OPERATES AT 1.6 MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
Pbfree Code :
Number of I/O :
40
Number of Terminations :
44
PWM Channels :
Connectivity :
I²C, UART/USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Packaging :
Tray
Pin Count :
44
Program Memory Type :
Flash
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
DMA Channels :
ROM (words) :
RAM Size :
1.5K x 8
Package / Case :
44-LQFP
Bit Size :
16
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Terminal Pitch :
0.8mm
Length :
10mm
Terminal Position :
QUAD
Data Converter :
A/D 7x10b
EEPROM Size :
2K x 8
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V