QYS1H102KTP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QYS1H102KTP
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1000PF 10% 50VDC RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Published :
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.197Lx0.118W 5.00mmx3.00mm
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
3.5mm
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Termination :
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Width :
3mm
Size Code :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
YS
Lead Pitch :
3.5052mm
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1000pF
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
28 Weeks
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Polyester
Length :
5mm