QW3360BR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QW3360BR
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 360K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
NTE Electronics
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Series :
Features :
Flame Proof, Safety
Lead Length :
Package / Case :
Axial
Resistance :
360 kOhms
Terminal Type :
Axial Leads
Failure Rate :
Lead Diameter :
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
Composition :
Metal Oxide Film
Package Type :
Axial Lead
Size / Dimension :
0.094" Dia x 0.256" L (2.40mm x 6.50mm)
Package :
Bag
Wattage :
0.25
Datasheets
QW3360BR
NTE Electronics, Inc. QW3360BR
360 kOhms, 0.25W, 1/4W, Metal Oxide Film,