QW2549BR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QW2549BR
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 54.9K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
NTE Electronics
Wattage :
0.25
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Series :
Terminal Type :
Axial Leads
Features :
Flame Proof, Safety
Package :
Bag
Package Type :
Axial Lead
Package / Case :
Axial
Composition :
Metal Oxide Film
Resistance :
54.9 kOhms
Lead Length :
Size / Dimension :
0.094" Dia x 0.256" L (2.40mm x 6.50mm)
Height :
19.05 mm
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Length :
139.7 mm
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Lead Diameter :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS :
Non-Compliant
Weight :
9.071847 g
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Width :
44.45 mm
Datasheets
QW2549BR
NTE Electronics, Inc. QW2549BR
54.9 kOhms, 0.25W, 1/4W, Metal Oxide Film,