QAK2G105KTP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QAK2G105KTP
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1UF 10% 400VDC AXIAL
Stock
175
In Stock :
175
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Height :
17.5mm
Length :
28mm
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
400V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Size / Dimension :
0.748W 0.374 Tx1.102L 19.00mm 9.50mmx28.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
10mm
Published :
2009
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Series :
QAK
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
PC Pins
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Axial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
9.5mm
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Capacitance :
1μF
Datasheets
QAK2G105KTP
Nichicon QAK2G105KTP
QAK 1μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 400V-DC Polyester, Metallized Through Hole
QAK2G105KTP Overview
Temperatures as low as -40°C~85°C are suitable for the device.