Q8010R4TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q8010R4TP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRIAC 800V 10A 25 25 25 MA TO220
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
3
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
75V/us
Surface Mount :
No
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Additional Feature :
High Reliability
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Triac Type :
Standard
Factory Lead Time :
16 Weeks
Configuration :
Single
Package / Case :
TO-220-3
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Pbfree Code :
No
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
Qxx10xx
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Number of Terminations :
3
Holding Current-Max :
35mA
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
10A
Leakage Current (Max) :
2mA
Voltage - Off State :
800V
Current - Hold (Ih) (Max) :
35mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Repetitive Peak Off-state Voltage :
800V
Mounting Type :
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
25mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
100A 120A