Q8010NH2TP
Mfr.Part #
Q8010NH2TP
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 10A TO263
Stock
684
In Stock :
684
Thyristors - TRIACs
Product Status :
Active
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3 V
Configuration :
Single
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
10 A
MSL :
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
10 mA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
110A, 120A
Mounting Style :
Through Hole
Subcategory :
Thyristors
RoHS :
Details
Base Product Number :
Q8010
Supplier Device Package :
TO-263 (D2Pak)
Package / Case :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package :
Tube
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Brand :
Product Category :
Triacs
Voltage - Off State :
800 V