Q6008R5TP
Mfr.Part #
Q6008R5TP
Package / Case
TO-220-3
Description
TRIAC 600V 8A TO220
Thyristors - TRIACs
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
8A
Factory Lead Time :
16 Weeks
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Triac Type :
Standard
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Leakage Current (Max) :
2mA
Mounting Type :
Through Hole
Repetitive Peak Off-state Voltage :
600V
Configuration :
Single
Pin Count :
3
RMS Current (Irms) :
8A
Pbfree Code :
No
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Mount :
Through Hole
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Hold Current :
50mA
Packaging :
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Additional Feature :
High Reliability
Voltage - Off State :
600V
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
125V/us