Q6004D4TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q6004D4TP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
TRIAC 600V 4A TO252
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Triac Type :
Standard
Pbfree Code :
No
Current Rating :
4A
HTS Code :
Leakage Current (Max) :
2mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Packaging :
Tube
Published :
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
600V
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
25mA
RMS On-state Current-Max :
4A
Terminal Form :
Gull wing
Current - Hold (Ih) (Max) :
30mA
On-State Voltage-Max :
1.6V
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
RMS Current (Irms) :
4A
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
50V/us
Repetitive Peak Off-state Leakage Current-Max :
2000μA
Pin Count :
3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Factory Lead Time :
18 Weeks
Qualification Status :
Not Qualified
Hold Current :
30mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
46A 55A