Q6008R4TP
Mfr.Part #
Q6008R4TP
Package / Case
TO-220-3
Description
TRIAC 600V 8A 25 25 25 MA TO220
Thyristors - TRIACs
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Off State :
600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
25mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
8A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Configuration :
Single
Series :
Qxx08xx
Current - Hold (Ih) (Max) :
50mA
Triac Type :
Standard
Terminal Finish :
MATTE TIN
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
TO-220-3
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V