Q6004V4TP
Mfr.Part #
Q6004V4TP
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Description
TRIAC 600V 4A TO251
Packaging :
Tube
Current - Hold (Ih) (Max) :
30mA
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
3
Pin Count :
3
Leakage Current (Max) :
2mA
RMS On-state Current-Max :
4A
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
Triac Type :
Standard
Package / Case :
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Mount :
Through Hole
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
4A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
50V/us
On-State Voltage-Max :
1.6V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
600V
Reach Compliance Code :
Unknown
Hold Current :
30mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
46A 55A
Published :
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
25mA
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Repetitive Peak Off-state Leakage Current-Max :
2000μA
RMS Current (Irms) :
4A
Datasheets
Q6004V4TP
Littelfuse Q6004V4TP
Description: The Littelfuse TRIAC Q6004V4TP is a four-terminal, bidirectional, three-terminal, solid-state switch designed for AC switching applications. It is housed in a TO251AA package and is rated for a maximum voltage of 600V and a maximum current of 4A.