Q4016RH4
Mfr.Part #
Q4016RH4
Package / Case
TO-220-3
Description
TRIAC ALTERNISTOR 400V 16A TO220
Thyristors - TRIACs
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Package / Case :
TO-220-3
Number of Terminations :
3
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
3
Pin Count :
Reach Compliance Code :
Unknown
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
167A 200A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
20V/us
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating :
16A
JESD-609 Code :
e3
Trigger Device Type :
ALTERNISTOR TRIAC
Voltage - Rated DC :
400V
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Hold (Ih) (Max) :
50mA
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tube
Published :
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
35mA
Additional Feature :
High Reliability
Leakage Current (Max) :
2mA
Hold Current :
50mA
RMS Current (Irms) :
16A