Q4010N4TP
Mfr.Part #
Q4010N4TP
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
TRIAC 400V 10A TO263
Current Rating :
10A
Pin Count :
4
Package / Case :
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
100A 120A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Leakage Current (Max) :
2mA
Triac Type :
Standard
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
25mA
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
150V/us
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Factory Lead Time :
16 Weeks
RMS Current (Irms) :
10A
Current - Hold (Ih) (Max) :
35mA
Hold Current :
35mA
HTS Code :
Pbfree Code :
No
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tube
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Rated DC :
400V