Q4015N5TP
Mfr.Part #
Q4015N5TP
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
TRIAC 400V 15A TO263
Mount :
Surface Mount
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2V
Pin Count :
4
Package / Case :
Hold Current :
70mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Triac Type :
Standard
Current Rating :
15A
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
4V/us
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Trigger Device Type :
Triac
Current - Hold (Ih) (Max) :
70mA
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Additional Feature :
High Reliability
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
275V/us
Factory Lead Time :
16 Weeks
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
167A 200A