Q4008L5TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q4008L5TP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
TRIAC 400V 8A 50-50-50 MA TO220
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Voltage - Off State :
400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
8A
Trigger Device Type :
Triac
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ