Q4004L3TP
Mfr.Part #
Q4004L3TP
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Description
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO220
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Repetitive Peak Off-state Leakage Current-Max :
2000μA
RMS On-state Current-Max :
4A
Package / Case :
TO-220-3 Isolated Tab
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RMS Current (Irms) :
4A
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
400V
Leakage Current (Max) :
2mA
Packaging :
Tube
Current Rating :
4A
Number of Pins :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
No
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Elements :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Hold Current :
20mA
Pin Count :
3
Number of Terminations :
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
20mA
Lead Free :
Lead Free
On-State Voltage-Max :
1.6V
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
40V/us
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
46A 55A