Q25SP6FF100Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q25SP6FF100Q
Manufacturer
Banner Engineering
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
PHOTO SEN EMITTER FIXED 100MM
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Configuration :
PNP
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
4
Ratings :
IP69K
Sensing Method :
Reflective
Response Time :
3ms
Light Source :
LED
Ingress Protection :
NEMA 6P, IEC IP67
Voltage - Supply :
10V~30V
Series :
Q25
Housing Material :
PBT
Package / Case :
100
Sensing Distance :
3.937 (100mm)
Connection Method :
Connector
Datasheets
Q25SP6FF100Q
Banner Engineering Q25SP6FF100Q
10V~30V Q25 Series Reflective 100 4-Pin -40°C~70°C
Q25SP6FF100Q Overview
It is recommended to set the temperature of a photoelectric sensor to -40°C~70°C in order to ensure reliable operation. Circuits or systems that use these components should have a voltage of 10V~30V. Sensors with a response time of 3ms are considered ideal. Connecting the 4 pins is necessary for the photoelectric sensor to work properly. As a convenience, the 100 package includes photoelectric sensors.
Q25SP6FF100Q Features
Sensing Distance: 3.937 (100mm)
4 pins
Response Time: 3ms
Operating Temperature: -40°C~70°C
Available in 100 package
Q25 Series
Q25SP6FF100Q Applications
There are a lot of Banner Engineering Corporation
Q25SP6FF100Q Photoelectric Sensors applications.
  • Entrance and gate
  • Material handling
  • Pharmaceutical industry
  • Checking objects on production lines or conveyors
  • Counting small objects
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
  • Measuring distance
  • Logistics and materials handling
  • Automatic doors
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL