Q25SP6FF100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q25SP6FF100
Manufacturer
Banner Engineering
Description
EZ-BEAM Q25 SERIES: FIXED FIELD<
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
RoHS :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Sensing Method :
Background Suppression
Min Operating Temperature :
-40 °C
Cable Length :
78.74 (2m)
Product Status :
Active
Connection Method :
CABLE
Max Operating Temperature :
70 °C
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Number of Pins :
Series :
Q25
Output Configuration :
PNP - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Package :
Box
Sensing Distance :
3.937 (100mm)
Response Time :
3ms
Base Product Number :
Q25SP6
Termination :
CABLE
Adjustment Type :
Ratings :
IP67
Ingress Protection :
NEMA 6P, IEC IP67
Light Source :
Infrared (880nm)
Datasheets
Q25SP6FF100
Banner Engineering Q25SP6FF100
10V ~ 30V Q25 Series - Background Suppression 4-Pin -40°C ~ 70°C
Q25SP6FF100 Overview
For reliable operation, the photoelectric sensor's temperature should be set to -40°C ~ 70°C. If these electronic components are to work, they should receive 10V ~ 30V voltage into the circuit or system. It is considered ideal for photoelectric sensors to have a response time of 0. For reliability, the photoelectric sensor needs a working temperature of -40 °C. Operating at a maximum temperature of 70 °C ensures reliable performance. The photoelectric sensor must have the 4 pins connected to work properly.
Q25SP6FF100 Features
Sensing Distance: 3.937 (100mm)
4 pins
Response Time: 3ms
Operating Temperature: -40°C ~ 70°C
Q25 Series
Q25SP6FF100 Applications
There are a lot of Banner Engineering
Q25SP6FF100 Photoelectric Sensors applications.
  • Counting small objects
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
  • Measuring distance
  • Logistics and materials handling
  • Automatic doors
  • Zone scanners
  • Passive infrared sensors
  • Luminescence sensors
  • Contrast sensors
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL