Q2016RH3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q2016RH3
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 16A TO220
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Number of Elements :
1
Package / Case :
TO-220-3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Hold Current :
35mA
Qualification Status :
Not Qualified
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Additional Feature :
High Reliability
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
20mA
Number of Terminations :
3
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
3
Leakage Current (Max) :
2mA
Trigger Device Type :
ALTERNISTOR TRIAC
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Voltage - Rated DC :
200V
Current - Hold (Ih) (Max) :
35mA
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
20V/us
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current Rating :
16A
Mount :
Through Hole
Configuration :
Single
RMS Current (Irms) :
16A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
167A 200A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ